Nepodceňujte zabezpečenie vášho domova

Veľa ľudí vníma vykradnutie svojej nehnuteľnosti iba ako majetkovú škodu, čo však nemusí byť tak úplná pravda. Za vykradnutím domu alebo bytu sa neskrýva iba odcudzený televízor, počítač alebo zmiznuté šperky. Ďalším, a dokonca omnoho závažnejším je psychická ujma poškodeného. Túto skutočnosť si ľudia často krát neuvedomujú, alebo dokonca ani nevedia že existuje, až kým sa nedostaví osobná skúsenosť. Vstúpiť do domu a po otvorení zistiť, že bol vykradnutý môžu postihnuté osoby znášať rôzne, no rozhodne to nebude príjemná skúsenosť.

Skúste si predstaviť, že prídete po dovolenke domov, otvoríte dvere a zistíte, že sa vo vašom dome pohybovala cudzia osoba. Na podlahe nájdete stopy, porozhadzované veci a zmiznuté cennosti. Okrem toho, nemôžete vedieť, či sa páchateľ stále nenachádza vo vašom dome. Pocit bezmocnosti je v tom momente prirodzená reakcia. Ak ste v dome nemali spustený elektronický zabezpečovací systém (EZS) napojený na pult centralizovanej ochrany (PCO), môžete si byť istý, že doba pobytu narušiteľa bola určite dlhšia. Práve to je pri vlámaniach dôležitý faktor, pretože je zásadný rozdiel, či sa páchateľ v dome pohybuje niekoľko minút alebo niekoľko hodín. Treba si uvedomiť, že úloha EZS nie je zabrániť samotnému vlámaniu, ale hlavne skrátiť pobyt narušiteľa v danom priestore.

Často krát nás s prosbou o zabezpečenie kontaktujú práve ľudia, ktorí následkom podobnej negatívnej skúsenosti stratili pocit súkromia vo vlastnom dome. Uvedomujú si, že sa páchateľ pohyboval v ich vlastnom priestore, dotýkal sa ich osobných vecí a ktovie čo všetko. No bohužiaľ, až vlastná skúsenosť ich prinútila nebrať zabezpečenie domu na ľahkú váhu.

Nečakajte aj vy, kým sa váš domov stane terčom zlodeja. Najlepšou prevenciou je práve spomínaný EZS napojený na pult centralizovanej ochrany, ktorý má za úlohu odstrašiť páchateľa alebo aspoň obmedziť jeho pobyt v narušenom priestore na minimum.

[:]